Wilson A2K JAB79 12.5" Jose Abreu GM Baseball First Base Mitt: WBW101632125
2024 José Abreu A2K JAB79 GM 12.5” First Base Mitt
Anchor the infield with the José Abreu A2K JAB70 GM first base mitt, the 12.5” model designed with some of the most advanced technologies available in modern baseball gloves. Expert craftsmen in Japan form the glove with flawless Black Pro Stock® Select leather featuring Spin Control Technology™, a patented surface texture to increase friction against the ball when picking throws at first base. Welting lines the pinky side and thumb side of Abreu’s glove, reinforcing its structure. The Single Post Web forms a deep pocket for more command of the infield, and Black SuperSnakeSkin™ reduces glove weight while repelling moisture from rain or wet grass.
- DriLex Wrist Lining: Keeps your hand dry and comfortable on the field and behind the dish
- 12.5"
- Single Post Web
| Product SKU(s) | WBW101632125 WBW101633125 [LHT] |
| Glove Series | A2K |
| Glove Size | 12.5" |
| Throwing Hand | Right, Left |
| Position | First Base |
Need Help Finding the Right Glove for You?
What Size Baseball Glove Should I Use?
INFIELD GLOVE SIZING |
11.25" - 11.75"
Most Popular Size: 11.5"
PITCHER GLOVE SIZING |
11.75" - 12"
Most Popular Size: 11.75"
OUTFIELD GLOVE SIZING |
12.25" - 13"
Most Popular Size: 12.75"
FIRST BASE MITT SIZING |
12" - 13"
Most Popular Size: 12.5"
To be able to play first base, you need to be able to catch extremely well. Having the right sized mitt helps. First Base Mitts are larger and have a scoop to help catch anything thrown your way. Youth First Base Mitts for 12 & under are typically 12" or 12.25". View our collection of Baseball First Base Mitts
Catcher Mitt SIZING |
31" - 34"
Most Popular Sizes: 32.5"- 33"
These gloves range in size from 31 inches to 34 inches. This isn't because they are three times the size of a normal glove, but rather because these mitts are measured by their circumference rather than top to bottom. Youth are typically 31"- 32.5" and Adult are 33" and up. Due to how thick the padding can be, the pocket on a 32.5" and 34" can be about the same size. Shop our collection of Baseball Catcher's Mitts
YOUTH GLOVE SIZING
9" - 12.5"
Most Popular Sizes: 11" - 11.5"
Infield Youth Gloves: 9" - 11.5"
Outfield Youth Gloves: 10.5" - 12.5"
How to Break in Your Glove
Break In Quick Tips
- Play Catch!
- Use a Glove Mallet to simulate repeated ball impacts
- While watching TV or sitting keep throwing a ball into your glove.
- Constantly move the leather to help it loosen up.
- Don't add a lot of Oil or Conditioner! The more you add the heavier the glove becomes!
General Glove Care
- Use the glove oil sparingly, as you can always add more.
- NEVER put your glove in an oven or microwave, the heat can damage the fibers of the leather.
- Applying glove oil to any non-black colored leather will likely darken it considerably.
- Excessive glove conditioner/oil will damage and shorten the life of a new glove.
- At the end of the season, apply glove oil very lightly to keep your glove from becoming brittle.
- Store your glove in a dry place with a ball in the pocket to maintain shape.
Shopping Safely
Shop confidently at Diamond Sport Gear, where your safety and satisfaction are our top priorities.
The 12.5” first base mitt with Spin Control Technology and SuperSnakeSkin™ to help Jose Abreu scoop every throw.