Wilson A2000 1810 12.75" Baseball Glove: WBW1020831275
2024 Glove Day Series Black A2000 1810 12.75” Outfield Baseball Glove
Extend from gap to gap in the grass with the Glove Day Series A2000 1810, a 12.75” outfield baseball glove engineered for a secure fit, especially when worn with two fingers in the pinky stall. The modified wrist strap and adjusted pinky stall maximizes comfort while reaching for tailing line drives or firing the ball back to the infield, and the full Pro Stock® leather build delivers a premium feel. Modeled on the same A2000 1810 gloves Wilson Master Glove Craftsman Shigeaki Aso delivers to big league camps and players like Julio Rodriguez each spring, this 12.75” glove pairs classic style with premium performance.
A 12.75” outfield glove with a modified wrist strap for a secure fit while fielding, catching and throwing.
- Pro Stock® Leather: Pro Stock® Leather is preferred for its rugged durability and unmatched feel
- DriLex Wrist Lining: Keeps your hand dry and comfortable on the field and behind the dish
- 12.75"
- Pattern 1810
- Position Outfield
- Web SINGLE POST W/ BASEBALL LACE
Model Number WBW1020831275
- A2000 1810 GD SERIES BLACK
Need Help Finding the Right Glove for You?
What Size Baseball Glove Should I Use?
INFIELD GLOVE SIZING |
11.25" - 11.75"
Most Popular Size: 11.5"
PITCHER GLOVE SIZING |
11.75" - 12"
Most Popular Size: 11.75"
OUTFIELD GLOVE SIZING |
12.25" - 13"
Most Popular Size: 12.75"
FIRST BASE MITT SIZING |
12" - 13"
Most Popular Size: 12.5"
To be able to play first base, you need to be able to catch extremely well. Having the right sized mitt helps. First Base Mitts are larger and have a scoop to help catch anything thrown your way. Youth First Base Mitts for 12 & under are typically 12" or 12.25". View our collection of Baseball First Base Mitts
Catcher Mitt SIZING |
31" - 34"
Most Popular Sizes: 32.5"- 33"
These gloves range in size from 31 inches to 34 inches. This isn't because they are three times the size of a normal glove, but rather because these mitts are measured by their circumference rather than top to bottom. Youth are typically 31"- 32.5" and Adult are 33" and up. Due to how thick the padding can be, the pocket on a 32.5" and 34" can be about the same size. Shop our collection of Baseball Catcher's Mitts
YOUTH GLOVE SIZING
9" - 12.5"
Most Popular Sizes: 11" - 11.5"
Infield Youth Gloves: 9" - 11.5"
Outfield Youth Gloves: 10.5" - 12.5"
How to Break in Your Glove
Break In Quick Tips
- Play Catch!
- Use a Glove Mallet to simulate repeated ball impacts
- While watching TV or sitting keep throwing a ball into your glove.
- Constantly move the leather to help it loosen up.
- Don't add a lot of Oil or Conditioner! The more you add the heavier the glove becomes!
General Glove Care
- Use the glove oil sparingly, as you can always add more.
- NEVER put your glove in an oven or microwave, the heat can damage the fibers of the leather.
- Applying glove oil to any non-black colored leather will likely darken it considerably.
- Excessive glove conditioner/oil will damage and shorten the life of a new glove.
- At the end of the season, apply glove oil very lightly to keep your glove from becoming brittle.
- Store your glove in a dry place with a ball in the pocket to maintain shape.
Shopping Safely
Shop confidently at Diamond Sport Gear, where your safety and satisfaction are our top priorities.
Extend from gap to gap in the grass with the Glove Day Series A2000 1810, a 12.75” outfield baseball glove engineered for a secure fit, especially when worn with two fingers in the pinky stall. The modified wrist strap and adjusted pinky stall maximizes comfort while reaching for tailing line drives.