WBW1034771275
Couldn't load pickup availability
Product Details
Product Details
Position |
|---|---|
Size |
12.75" |
Hand |
Series |
A2000 |
Brand |
Wilson |
Sport |
Category |
Baseball & Softball Fielding Gloves |
Type |
Baseball Gloves |
Shop safely
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
Wilson A2000 1799SS 12.75" Pete Crow-Armstrong GM Baseball Glove - GOTM January 2025: WBW1034771275
PETE CROW-ARMSTRONG CUSTOM A2000 1799SS Baseball Glove - January 2025
Flash the leather like center fielder Pete Crow-Armstrong, the fleet footed athlete who chases down liners in the gaps and fly balls at the wall with his 12.75" A2000® 1799SS. This Red & Royal Blue glove reps Crow-Armstrong's Chicago stomping grounds at Wrigley Field.
- Game Model for Pete Crow-Armstrong
- Red Pro Stock® leather preferred for unmatched feel and durability
- Royal Blue SuperSkin™ to reduce weight and repel moisture
- Pro Stock Leather: Pro Stock Leather is preferred for its rugged durability and unmatched feel
- Red & Yellow Bold Logos
- 12.75"
- Dual-Post Web
Need Help Finding the Right Glove for You?
What Size Baseball Glove Should I Use?
INFIELD GLOVE SIZING |
11.25" - 11.75"
Most Popular Size: 11.5"
PITCHER GLOVE SIZING |
11.75" - 12"
Most Popular Size: 11.75"
OUTFIELD GLOVE SIZING |
12.25" - 13"
Most Popular Size: 12.75"
FIRST BASE MITT SIZING |
12" - 13"
Most Popular Size: 12.5"
To be able to play first base, you need to be able to catch extremely well. Having the right sized mitt helps. First Base Mitts are larger and have a scoop to help catch anything thrown your way. Youth First Base Mitts for 12 & under are typically 12" or 12.25". View our collection of Baseball First Base Mitts
Catcher Mitt SIZING |
31" - 34"
Most Popular Sizes: 32.5"- 33"
These gloves range in size from 31 inches to 34 inches. This isn't because they are three times the size of a normal glove, but rather because these mitts are measured by their circumference rather than top to bottom. Youth are typically 31"- 32.5" and Adult are 33" and up. Due to how thick the padding can be, the pocket on a 32.5" and 34" can be about the same size. Shop our collection of Baseball Catcher's Mitts
YOUTH GLOVE SIZING
9" - 12.5"
Most Popular Sizes: 11" - 11.5"
Infield Youth Gloves: 9" - 11.5"
Outfield Youth Gloves: 10.5" - 12.5"
How to Break in Your Glove
Break In Quick Tips
- Play Catch!
- Use a Glove Mallet to simulate repeated ball impacts
- While watching TV or sitting keep throwing a ball into your glove.
- Constantly move the leather to help it loosen up.
- Don't add a lot of Oil or Conditioner! The more you add the heavier the glove becomes!
General Glove Care
- Use the glove oil sparingly, as you can always add more.
- NEVER put your glove in an oven or microwave, the heat can damage the fibers of the leather.
- Applying glove oil to any non-black colored leather will likely darken it considerably.
- Excessive glove conditioner/oil will damage and shorten the life of a new glove.
- At the end of the season, apply glove oil very lightly to keep your glove from becoming brittle.
- Store your glove in a dry place with a ball in the pocket to maintain shape.
Shopping Safely
Shop confidently at Diamond Sport Gear, where your safety and satisfaction are our top priorities.