Wilson Flash 11.5" Fastpitch Glove: WBW100415115
Show your young ball player the ropes with the 2022 Flash 11.5” Fastpitch Infield Glove. The eye-catching Black, Watermelon, and Tropical Blue design are game-ready, and the Closed Corset Web is perfect for learning any position.
- 11.5"
- CLOSED CORSET WEB
- Lightweight Construction: Leather where you need it and woven fabric where you don't
| Product SKU(s) | WBW100415115 WBW100416115 |
| Glove Series | Flash |
| Age Group | Youth |
| Position | Infield |
Need Help Finding the Right Glove for You?
What Size Fastpitch Softball Glove Should I Use?
INFIELD GLOVE SIZING |
11.75" - 12.5"
Most Popular Size: 12"
PITCHER GLOVE SIZING |
12" - 12.5"
Most Popular Size: 12.5"
UTILITY GLOVE SIZING
12.25" - 12.5"
Most Popular Size: 12.5"
Any 12.25" or 12.5" glove is perfect as a utility glove. It can be used comfortably almost anywhere on the field. If you're looking for only one glove and multiple positions, these are the sizes for you! View our collection of Utility Fastpitch Gloves
OUTFIELD GLOVE SIZING |
12.5" - 13"
Most Popular Size: 13"
FIRST BASE MITT SIZING |
12.5" - 14"
Most Popular Size: 13"
To be able to play first base, you need to be able to catch extremely well. Having the right sized mitt helps. First Base Mitts are larger and have a scoop to help catch anything thrown your way. Youth First Base Mitts for 12 & under are typically 12" or 12.25". View our collection of Fastpitch First Base Mitts
Catcher Mitt SIZING |
31" - 34"
Most Popular Size: 33"
These gloves range in size from 31 inches to 34 inches. This isn't because they are three times the size of a normal glove, but rather because these mitts are measured by their circumference rather than top to bottom. Youth are typically 31" and Adult are 32.5" and up. Due to how thick the padding can be, the pocket on a 32.5" and 34" can be about the same size. Shop our collection of Fastpitch Softball Catcher's Mitts
YOUTH GLOVE SIZING
10.5" - 12.5"
Most Popular Sizes: 11" - 11.5"
Infield Youth Gloves: 10.5" - 11.5"
Outfield Youth Gloves: 11.5" - 12.5"