PRO125SB-15CB-RHT
Couldn't load pickup availability
Product Details
Product Details
Position |
|---|---|
Size |
12.5" |
Hand |
Series |
Heart of the Hide |
Brand |
Rawlings |
Sport |
Category |
Baseball & Softball Fielding Gloves |
Type |
Fastpitch Gloves |
Shop safely
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
Rawlings Heart of the Hide 12.5" Fastpitch Glove: PRO125SB-15CB
Rawlings Heart of the Hide 12.5-Inch Utility Fastpitch Glove
Grab your Rawlings 12.5-inch Heart of the Hide Utility Fastpitch Glove today!
- Item # PRO125SB-15CB
- Back: Adjustable Pull Strap
- Color: Columbia Blue
- Fit: Narrow
- Leather: Quality, Full-Grain Leather
- Level: Adult
- Lining: Shell Palm Leather
- Padding: Moldable
- Pattern: 125SB
- Player Break-In: 35
- Series: Heart of the Hide
- Shell: Heart of the Hide Leather
- Size: 12.5 in
- Sport: Softball
- Usage: Gloves
- Web: Modified Trap-Eze
- Age Group: Pro/College, High School, 14U
Need Help Finding the Right Glove for You?
What Size Fastpitch Softball Glove Should I Use?
INFIELD GLOVE SIZING |
11.75" - 12.5"
Most Popular Size: 12"
PITCHER GLOVE SIZING |
12" - 12.5"
Most Popular Size: 12.5"
UTILITY GLOVE SIZING
12.25" - 12.5"
Most Popular Size: 12.5"
Any 12.25" or 12.5" glove is perfect as a utility glove. It can be used comfortably almost anywhere on the field. If you're looking for only one glove and multiple positions, these are the sizes for you! View our collection of Utility Fastpitch Gloves
OUTFIELD GLOVE SIZING |
12.5" - 13"
Most Popular Size: 13"
FIRST BASE MITT SIZING |
12.5" - 14"
Most Popular Size: 13"
To be able to play first base, you need to be able to catch extremely well. Having the right sized mitt helps. First Base Mitts are larger and have a scoop to help catch anything thrown your way. Youth First Base Mitts for 12 & under are typically 12" or 12.25". View our collection of Fastpitch First Base Mitts
Catcher Mitt SIZING |
31" - 34"
Most Popular Size: 33"
These gloves range in size from 31 inches to 34 inches. This isn't because they are three times the size of a normal glove, but rather because these mitts are measured by their circumference rather than top to bottom. Youth are typically 31" and Adult are 32.5" and up. Due to how thick the padding can be, the pocket on a 32.5" and 34" can be about the same size. Shop our collection of Fastpitch Softball Catcher's Mitts
YOUTH GLOVE SIZING
10.5" - 12.5"
Most Popular Sizes: 11" - 11.5"
Infield Youth Gloves: 10.5" - 11.5"
Outfield Youth Gloves: 11.5" - 12.5"