PCFPCM34WCB-RHT
Couldn't load pickup availability
Product Details
Product Details
Position |
|---|---|
Size |
34" |
Hand |
Series |
Professional Collection |
Brand |
Easton |
Sport |
Category |
Baseball & Softball Fielding Gloves |
Type |
Fastpitch Catcher's Mitts |
Shop safely
Secure your shopping experience with various safe and trusted payment methods.
Easton Pro Collection 34" Fastpitch Catcher's Mitt: PCFPCM34WCB
EASTON "PRO COLLECTION" SERIES CATCHERS MITT SOFTBALL GLOVE
- Fastpitch-specific patterns designed for smaller hands and the fastpitch softball game
- Premium Reserve™ USA steer hide leather
- Quantum Closure System™ adjustable open back for a secure fit
- Professional-grade USA-tanned rawhide lace, tested to a tensile strength of 100 lbs.
- Classic cowhide palm lining, for maximum comfort and feel
- Rolled leather welting provides a durable shape and improves break-in time
- Steer hide binding, for increased durability
- Moisture-wicking wrist lining pad keeps players cool and dry
- Position - Catcher
- Web Type -H Web
- Hand Thrower - Right
- Leather - Premium Reserve USA Steer Hide Leather
- Lining - Classic Cowhide Palm Lining
- Size - 34"
- PCFPCM34WCB E00713795
Need Help Finding the Right Glove for You?
What Size Fastpitch Softball Glove Should I Use?
INFIELD GLOVE SIZING |
11.75" - 12.5"
Most Popular Size: 12"
PITCHER GLOVE SIZING |
12" - 12.5"
Most Popular Size: 12.5"
UTILITY GLOVE SIZING
12.25" - 12.5"
Most Popular Size: 12.5"
Any 12.25" or 12.5" glove is perfect as a utility glove. It can be used comfortably almost anywhere on the field. If you're looking for only one glove and multiple positions, these are the sizes for you! View our collection of Utility Fastpitch Gloves
OUTFIELD GLOVE SIZING |
12.5" - 13"
Most Popular Size: 13"
FIRST BASE MITT SIZING |
12.5" - 14"
Most Popular Size: 13"
To be able to play first base, you need to be able to catch extremely well. Having the right sized mitt helps. First Base Mitts are larger and have a scoop to help catch anything thrown your way. Youth First Base Mitts for 12 & under are typically 12" or 12.25". View our collection of Fastpitch First Base Mitts
Catcher Mitt SIZING |
31" - 34"
Most Popular Size: 33"
These gloves range in size from 31 inches to 34 inches. This isn't because they are three times the size of a normal glove, but rather because these mitts are measured by their circumference rather than top to bottom. Youth are typically 31" and Adult are 32.5" and up. Due to how thick the padding can be, the pocket on a 32.5" and 34" can be about the same size. Shop our collection of Fastpitch Softball Catcher's Mitts
YOUTH GLOVE SIZING
10.5" - 12.5"
Most Popular Sizes: 11" - 11.5"
Infield Youth Gloves: 10.5" - 11.5"
Outfield Youth Gloves: 11.5" - 12.5"